Program lojalnościowy – to się opłaca!

Reklama dźwignią handlu? A może zaufanie? Jak to jest z masą kart i aplikacji, które nosimy codziennie przy sobie. Dziś kilka słów o budowaniu naturalnych relacji lojalnościowych w biznesie!

Doceniaj lojalnych

Bazowanie jedynie na nowych klientach to ryzykowny model biznesowy. Zamiast kusić zniżkami nowych konsumentów warto zachować równowagę. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o stałych, lojalnych klientów. Twoim celem jest zwiększenie Customer Lifetime Value, czyli żywotności relacji firmy i konsumenta. Lojalność w tej sytuacji przestaje być jedynie pojęciem, a staje się mierzalną wartością.

Szukaj przeszkód

Po zakupie klient nie wraca? Poszukaj przyczyny! Sprawdź co stoi na przeszkodzie. Cena produktu jest zbyt wysoka? Zaproś klienta do programu lojalnościowego. Dzięki niemu otrzyma jako pierwszy informację o promocjach, zyska dodatkowe procenty zniżki czy otrzyma upominek do zakupów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli konsument w swoim koszyku zaobserwuje więcej za mniej, chętniej do Ciebie wróci. Poczuje się doceniony i wyróżniony!

Jak to działa?

Zdecydowana większość programów lojalnościowych opiera się na zasadzie “Ty wydasz u nas pieniądze, my damy Ci rabaty”. Dokładnie w tej kolejności. Naszym zdaniem nie jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. To trochę tak, jakby żona gotowała Ci obiad tylko wtedy, kiedy kupisz jej kwiaty. Nie ma kwiatów? Nie ma obiadu.

Współczesny klient jest świadomy i wymagający. Chce, aby jego wybory były dostrzegane i doceniane. Naszą propozycją jest nagradzanie wszystkich działań, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze sprzedażą. Co zrobić? Nagradzaj ich działania w social mediach, kiedy chwalą się nabytym produktem. Pamiętaj o ważnych chwilach takich jak urodziny czy dzień ojca/matki itp. Informuj o przedsprzedaży. Możliwości jest wiele!

Nie zawsze musi to być rabat

Pakiety lojalnościowe to przecież nie tylko zniżki. W zamian za uczestnictwo w programie Twój klient może otrzymać również szkolenia czy warsztaty. Znane perfumerie organizują dni, kiedy klienci mogą skorzystać z lekcji pielęgnacji. Salony fryzjerskie przygotowują dni przyjemności, kiedy do usługi możemy otrzymać dodatkowy zabieg na włosy. A jak Twoja marka może nawiązać relacje ze swoimi lojalnymi odbiorcami?

Proste zasady

Programy lojalnościowe nie powinny być zbyt skomplikowane. Ilość kruczków prawnych, regulaminów i “ale” spowodują jedynie zniechęcenie. Jasno przedstawiaj korzyści. Unikaj zwrotów -30%. Lepiej zaoszczędzić 100 zł, niż wydać mniej prawda? Pokaż klientowi co otrzyma za punkty, które zgromadził. Jeśli zobaczy, że ze względu na przynależność do programu produkt, który go interesował kosztuje znacznie mniej, większe szanse, że zdecyduje o jego zakupie.

To wracamy do reklamy…

Nie zapominaj o promowaniu swojego programu! Nawet najlepiej przemyślana strategia działań nie przyniesie efektów, jeśli nikt nie będzie wiedział o możliwości skorzystania z pakietu! Informuj swoich klientów, zapraszaj ich do aktywnego uczestnictwa. To prawidłowa komunikacja pozwoli Ci realizować założone cele.

 

2019-01-14T14:20:33+00:00