Kupujemy produkty czy marki? Proces oceniania

Duża dostępność towarów na rynku. Mnogość komunikatów marketingowych. Jak oceniamy i dlaczego wybieramy ,,właśnie te produkty”? Poznajcie kwestie wpływające na ocenę i wyzwania jakim muszą sprostać marki.

Produkty dostępne na rynku podlegają nieustannym procesom oceniania. Konsumenci poszukują towarów, które będą spełniać ich oczekiwania. Przy ich wyborze najczęściej zwracają uwagę na cenę, jakość, opakowanie czy obsługę. Poświęcają długie godziny na poszukiwaniu odpowiedniego produktu, np. gdy jest to zakup sprzętu elektronicznego. A czasem zajmuje to tylko chwilę, np. w sklepie odzieżowym czy spożywczym.

Jak to jest z tym ocenianiem?

Poszukiwanie produktów wiąże się z nieustannym procesem oceniania. Weryfikujemy dany przedmiot pod kątem naszych wymagań. Wcześniejsze doświadczenia, a także aktualna sytuacja wpływa na subiektywizm podejmowanych decyzji. A oceny mogą się zmieniać pod wpływem przeżywanego nastroju, uczuć, stresu, a także grupy, do której należy oceniający. Motywem oceniania jest chęć nabycia produktu, który nas zadowoli. Na naszą ocenę mają wpływ skojarzenia z marką, doświadczenia z przeszłości, rekomendacje. Ważną kwestią są również stereotypy, które są podzielane i przekazywane przez społeczeństwo, i niełatwo poddają się zmianie. Są mocno zakorzenione w naszym postrzeganiu. Przykład: napój gazowany kojarzy się z Coca-Colą, a buty sportowe z marką NikeStereotypy sprawiają, że pojawianie się danej nazwy przywołuje uproszczoną charakterystykę ocenianej rzeczy.

Wraz z rozwojem technologii i pojawianiem się nowych trendów mamy coraz większe oczekiwania wobec firm,i aby utrzymać się na rynku muszą dostosowywać swoją ofertę. Przykładem firmy, której się to nie udało jest Nokia. Marka przestała nadążać za modą  i została pokonana przez konkurencję. Wadliwe baterie, słaby system operacyjny oraz duże spóźnialstwo w prowadzeniu nowszych modeli telefonów doprowadziło do upadku.

Jedyną stałą rzeczą jest zmiana

Rynek na przestrzeni lat bardzo się zmienia. Firmy muszą wychodzić naprzeciw klientom, aby utrzymać się “na półkach”. Dostosowują swoje produkty, wpływając na komfort użytkowania czy względy estetyczne. Jak w przypadku ewolucji szklanej butelki Coca-Coli, której modyfikacja miała na celu ułatwiać życie konsumentom. Konturowy kształt pozwalał rozpoznać oryginalną Coca-Colę nawet w ciemności, a gdy społeczeństwo piło więcej napoju, pojemność butelki zwiększyła się. Z kolei Pepsi na przestrzeni lat zmieniała wygląd puszek. W 2018 roku mogliśmy wziąć udział w kolejnej edycji Wyzwania Smaku, w podziękowaniu za wspólną zabawę firma wprowadziła na rynek limitowaną edycję opakowań Pepsi Vintage.  

Marki muszą obserwować rynek i badać potrzeby konsumentów. Powinno to być wpisane na stałe do planowania kierunków rozwoju. Konsumenci każdego dnia odbierają dziesiątki przekazów marketingowych, coraz częściej są one nietypowe i interakcyjne, nastawione na dialog. Dziś mogą wybrać twój produkt, ale jutro mogą odnaleźć na półkach sklepowych coś bardziej interesującego. Firmy muszą dbać o pozytywną opinię swoich klientów.

Oczy i uszy szeroko otwarte

Powyższe przykłady pokazują, że firmy chcąc się wyróżnić muszą nieustannie reagować na obowiązujące trendy czy oczekiwania klientów. W tym celu przedsiębiorstwa coraz bardziej personalizują swoją komunikację. Dostosowują wiadomości do klientów, obserwują naszą ścieżkę zakupową i proponują spersonalizowane produkty. Pokolenie Z to indywidualiści i świadomi konsumenci, firmy muszą sprostać ich potrzebom.

1, 2, 3

2019-02-07T09:56:00+00:00