Ambasador marki – skuteczna inwestycja

Jeszcze do niedawna ambasador marki kojarzył się ze sławną postacią świata show biznesu, która poleca dany produkt. Celebryci rekomendowali produkty w reklamach czy social mediach. Czas i słupki statystyk pokazały, że konsumenci uodpornili się na ten rodzaj marketingu. Marki zaczęły szukać alternatywnych metod skutecznego docierania do swoich klientów. Tak powstał system naturalnych ambasadorów!

Obecnie każdy z nas może zostać aktywnym ambasadorem marki! Nowe trendy marketingowe jasno wskazują, że najchętniej kupujemy ze starego dobrego polecenia. Jedną ze skutecznych form promocji produktów jest wykorzystanie wizerunku ambasadorów. Informacji o produkcie szukamy przecież nie tylko na sklepowej półce. Dziś zanim podejmiemy decyzje zakupowe, większość informacji zdobywamy w sieci. 

Tradycyjny e-marketing nabiera już dość długiej brody. Żeby przyciągnąć (i zatrzymać!) uwagę konsumentów trzeba się albo nie lada postarać, albo też poszukać innych możliwości. Tu z pomocą przyjdzie ambasador.

Jak zatem zwrócić uwagę konsumenta? Jak przekonać go o tym, że to właśnie wasz produkt powinien wybrać?

Po pierwsze warto stworzyć sieć naturalnych ambasadorów – influencerów, którzy w swoim środowisku są reklamą waszych produktów.

Po drugie – pytajcie swoich odbiorców! Setki menadżerów codziennie analizuje dlaczego produkt nie sprzedaje się tak jak powinien. Często słyszymy “badania fokusowe wskazywały inaczej ”. Naszym zdaniem żadne badania konsumenckie nie są tak miarodajne, jak szczere naturalne opinie. Może zamiast zastanawiać się i tracić czas, warto zapytać potencjalnych odbiorców czego oczekują od produktu?

Metody fokusowe nie zastąpią naturalnego feedbacku z rynku. Wasi ambasadorzy sami wytestują produkt, opowiedzą o swoich odczuciach. Jeśli spełnicie ich oczekiwania – polecą go mamie, koleżance, chłopakowi, sąsiadowi czy swoim followersom! To niekończąca się sieć rekomendacji.

Marketing stawia duży nacisk na na relacje i interakcje. Ambasador nie jest tylko osobą, która pozytywnie ocenia markę. To jeden z czynników tworzących jej wizerunek!

Korzyści z pracy z ambasadorem?

  • Zaufanie! To najcenniejsza relacja, jaką może zbudować marka względem klientów. Opinia konsumenta jest dziś o wiele cenniejsza od wszechobecnych haseł reklamowych. Zdarza się wam korzystać z rekomendacji innych osób, prawda?
  • Informowanie i promocja – obecnie wielu ambasadorów chwali się w swoich social mediach, że dany produkt trafia do nich jeszcze przed ogólną dostępnością w sklepach. Dzięki swojej relacji z marką zostają w ten sposób wyróżnieni. Opiniują nowe produkty zanim inni mogą je poznać. Tym samym tworzą naturalną sieć sprzedażową. W ten sposób marka nie musi wydawać wielkich budżetów na kampanie reklamowe. Wystarczy, że wyślesz ambasadorom swój produkt i poprosisz ich o szczery feedback.
  • Wpływ na zachowania zakupowe – ile razy sprawdziliście produkt w internecie przed zakupem? Zdarzało się wam kupić jakiś produkt po obejrzeniu tutorialu na youtube? Jesteśmy niemal pewni, że przynajmniej raz. Dzięki poleceniom naturalnych ambasadorów marek jesteśmy bardziej skłonni do nabycia produktu. Jeśli produkt spełnił wymagania influencera – ambasadora tym chętniej sami go kupimy.
  • Wsparcie w sytuacji kryzysowej – ambasadorzy opiniując danych produkt sami ręczą za jego skuteczność. Nikt z nas nie chciałby ryzykować własnej opinii rekomendując produkt nieskuteczny. Warto pamiętać, że ewentualne kryzysy mogą wynikać ze złych zastosowań – wtedy ambasador może posłużyć radą!

Jak odnaleźć swoich ambasadorów?

Zastanówcie się jaka grupa docelowa jest potencjalnym odbiorcą danego produktu lub usługi. Wśród niej szukajcie osób, które chętnie dzielą się swoją opinia i lubią poznawać nowe produkty. To właśnie oni stworzą sieć rekomendacji! Obecnie ilość followersów przestaje mieć znaczenie. Liczą się szczere polecenia. Uzyskać je można przez poddanie produktu do oceny waszego ambasadora. Zapytajcie co o nim sądzi! Czy dany produkt spełnia jego oczekiwania? Może warto coś zmienić, np. kształt, opakowanie, konsystencje. Pamiętajcie też, że firma i jej ambasador mają wspólny cel. Social media pełne są  internautów, którzy chcą mieć realny wpływ na rynek. Wykorzystajcie ten potencjał!

To nie masowy, a indywidualny klient stanowi źródło sukcesu. Jest najlepszą reklamą każdej marki. Świadomość budowania długotrwałych relacji z wykorzystaniem ambasadorów to obecnie jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Pamiętacie o tym?

2019-01-14T14:28:48+00:00